Viata mortilor. Despre fantomele de ieri si de azi

Viata mortilor. Despre fantomele de ieri si de azi - Marie Capdecomme
Disponibilitate:
Carte disponibila in libraria online ishop.roViata mortilor. Despre fantomele de ieri si de azi
Comanda acum "Viata mortilor. Despre fantomele de ieri si de azi - Marie Capdecomme" la pretul de 18,52 lei
Descriere carte:
Traducere de Luminita Braileanu. In ce imprejurari se arata astazi fantomele? Care este semnificatia manifestarilor lor? Si cine poate ?comunica? cu defunctii? Dupa o expunere a istoriei credintelor legate de intoarcerea mortilor din Antichitate si pina in secolul al XIX-lea, care a cunoscut marea voga a spiritismului, etnologul Marie Capdecomme prezinta rezultatele unei impresionante anchete de teren desfasurate mai cu seama in jurul unei familii britanice in care mai multe generatii se pare ca au primit darul perceptiei extrasenzoriale. Urmarind istorisirile deosebit de interesante ale persoanelor intervievate de autoare, se contureaza trasaturile moderne ale fantomei si aparitiilor sale, care, desi diferite de cele vehiculate de credintele stravechi, subliniaza ? chiar si in contextul lumii contemporane ? aspiratia permanenta catre un dialog intre vii si morti. Cuprins: Fantomele in Occident ? Strigoii ? Moartea: o falsa plecare ? Sufletul-trup ? Inovatiile crestinismului ? Nasterea unui folclor ? Nasterea miscarii spiritiste ? Metapsihica: o stiinta ezoterica? ? Fantomele de azi ? Tipologia manifestarilor ? Protectii, dezlegare si exorcisme ? Sensul dialogului cu lumea de dincolo

Vezi mai multe detalii pe libraria ishop.ro Vezi mai multe detalii despre Viata mortilor. Despre fantomele de ieri si de azi
Cartea Viata mortilor. Despre fantomele de ieri si de azi in librarie
Fotografiile cartilor prezentate in acest catalog online au caracter informativ si pot exista diferente intre aceastea si cartile respective. Informatiile despre cartea "Viata mortilor. Despre fantomele de ieri si de azi - Marie Capdecomme" sunt informative, pot fi schimbate fara instiintare prealabila si nu constituie obligativitate contractuala.
CARTI PE ACEEASI TEMA
si subiect apropiat..
3 recomandari Cartea.ro
Universuri tainice - Lobsang Rampa Urmatoarea carte recomandata din categoria Paranormal / Senzational
Lobsang Rampa
23,75 lei
Apocalipsa psihiatriei - Cristian Negureanu Urmatoarea carte recomandata din categoria Paranormal / Senzational
Cristian Negureanu
14,25 lei

Intoarce-te sa vezi
cartile din categoria
Paranormal / SenzationalCarti recomandate din categoria Paranormal / Senzational