Opera lui Mihai Eminescu (3 volume)

Opera lui Mihai Eminescu (3 volume) - George Calinescu
Disponibilitate:
Carte disponibila in libraria online ishop.roOpera lui Mihai Eminescu (3 volume)
Comanda acum "Opera lui Mihai Eminescu (3 volume) - George Calinescu" la pretul de 31,25 lei
Descriere carte:
"Cine vrea astazi sa scrie un singur rand temeinic despre Eminescu trebuie sa treaca prin G.Calinescu. Si nu dintr-o simpla datorie de constiinta, dar fiindca acolo unde altii au pus o caramida, el a reconstruit intreaga temelie, dand exegezei eminesciene un sens nou. Opera este un labirint de analize, dupa un plan greu de urmarit. O biografie ca aceasta presupunea, in orice caz, o lunga frecventare a poeziei si G. Calinescu ar fi putut s-o completeze, cum ii era obiceiul, cu o sinteza critica. In loc de asta a simtit nevoia sa ia totul, rabdator, de la capat. Nu se poate sa nu se remarce faptul ca lui G. Calinescu infundarea in labirintul eminescian e departe de a i se parea un sacrificiu (desi se plange!) si ca o face cu toata convingerea." Nicolae Manolescu

Vezi mai multe detalii pe libraria ishop.ro Vezi mai multe detalii despre Opera lui Mihai Eminescu (3 volume)
Cartea Opera lui Mihai Eminescu (3 volume) in librarie
Fotografiile cartilor prezentate in acest catalog online au caracter informativ si pot exista diferente intre aceastea si cartile respective. Informatiile despre cartea "Opera lui Mihai Eminescu (3 volume) - George Calinescu" sunt informative, pot fi schimbate fara instiintare prealabila si nu constituie obligativitate contractuala.
CARTI PE ACEEASI TEMA
si subiect apropiat..
3 recomandari Cartea.ro
Spaima de literatura - Blandiana Ana Urmatoarea carte recomandata din categoria Critica Literara
Blandiana Ana
22,50 lei
Si asa mai departe? - Dan C. Mihailescu Urmatoarea carte recomandata din categoria Critica Literara
Dan C. Mihailescu
35,10 lei

Intoarce-te sa vezi
cartile din categoria
Critica LiteraraCarti recomandate din categoria Critica Literara