Misterul camerei galbene

Misterul camerei galbene  - Gaston Leroux
Disponibilitate:
Carte disponibila in libraria online ishop.roMisterul camerei galbene
Comanda acum "Misterul camerei galbene  - Gaston Leroux" la pretul de 18,52 lei
Descriere carte:
Misterul camerei galbene (1907) este primul episod al aventurilor tanarului reporter Joseph Josephin, zis Rouletabille, erou al mai multor romane ale lui Leroux (personajul i-a fost inspirat de Auguste Dupin, subtilul detectiv al lui Edgar Allan Poe). Inteligent, ingenios, entuziast si plin de indrazneala, el afla raspunsul la enigmele care pareau insondabile, rezolvand misterul incaperii zavorate in care fiica savantului Stangerson a fost atacata de un raufacator diabolic.  

Cartea a fost un succes inca de la aparitie. Dupa tentativele lui Poe si inovatia lui Conan Doyle, il putem considera pe Gaston Leroux parintele acestui indragit gen de roman, fapt confirmat si de puternica influenta asupra altor monstri sacri ai literaturii politiste.

Vezi mai multe detalii pe libraria ishop.ro Vezi mai multe detalii despre Misterul camerei galbene
Cartea Misterul camerei galbene  in librarie
Fotografiile cartilor prezentate in acest catalog online au caracter informativ si pot exista diferente intre aceastea si cartile respective. Informatiile despre cartea "Misterul camerei galbene - Gaston Leroux" sunt informative, pot fi schimbate fara instiintare prealabila si nu constituie obligativitate contractuala.
CARTI PE ACEEASI TEMA
si subiect apropiat..
3 recomandari Cartea.ro
Pacatul originar - P.D. James Urmatoarea carte recomandata din categoria Romane politiste
P.D. James
28,49 lei
Portret neterminat - Agatha Christie Urmatoarea carte recomandata din categoria Romane politiste
Agatha Christie
6,17 lei
Vocile - Arnaldur Indridason Urmatoarea carte recomandata din categoria Romane politiste
Arnaldur Indridason
37,05 lei

Intoarce-te sa vezi
cartile din categoria
Romane politisteCarti recomandate din categoria Romane politiste