Cartea umbrelor miscate. Animatie pentru filme si jocuri video

Cartea umbrelor miscate. Animatie pentru filme si jocuri video - Calin Cazan
Disponibilitate:
Carte disponibila in libraria online ishop.roCartea umbrelor miscate. Animatie pentru filme si jocuri video
Comanda acum "Cartea umbrelor miscate. Animatie pentru filme si jocuri video - Calin Cazan" la pretul de 79,34 lei
Descriere carte:
Un coleg mai tanar m-a intrebat in fata unei cesti de cafea daca am un sfat pentru cei mai tineri. \n Mda...dupa 16 ani petrecuti la Animafilm - animatie la peste 80 de filme, regie la 28 de titluri - , 19 ani de animatie pe computer la UBI Soft, NAMCO, City Interactive si Amber Studio, dupa nenumarate cursuri predate la DACODAC, UBI, NAMCO, UNARTE si SAE Institute...un sfat...ar fi cam asa. \n Cartea de fata e un inceput si un mod de abordare. Exista si altele, alte modele, alte interpretari. Folositi ce credeti ca vi se potriveste. Oricum va veti forma propria parere si veti lucra dupa propriul gust. Care va va si reprezenta. \n Dar nu ramaneti inchisi in formule si principii. Principiile, mai devreme sau mai tarziu, nu va vor lasa sa traiti. \n Domeniul nu este unul oarecare, al omului care stie ce e bine, ce se face, ce e normal, fara sa aiba curiozitatea de a ridica perdeaua conventionalului pentru a afla ce este in spate. \n Oricat ar parea de ciudat, lumea este a visatorilor. \n Deci incepeti sa construiti si sa daruiti visuri. \n Cartea de fata este doar o unealta. - Autorul \n \n Randurile care urmeaza aduna impreuna cunostinte, date, experiente din doua domenii - filmul de animatie si jocurile pe calculator. \n Domeniul este al rigurozitatii, dar si al imaginatiei libere, originalitatii, visurilor si adesea, amuzamentului. \n Asa cum am facut la toate cursurile mele, si in aceste randuri, urmand sfatul profesorilor mei, dar si al prietenilor, voi impleti legi, teorii si principii cu glume, snoave, povestiri. Este modul cel mai placut de a invata, de a retine date, de a face legaturi intre teorii seci si modalitati reale de gandire. \n In general, exprimarea academica a celui care preda o materie da nastere unei distante de nedorit intre cel care afirma si invatacel. Cel care vrea sa-i invete pe altii este in acelasi timp actorul care interpreteaza textul unui manual si depozitul de cunostinte. \n Prefer amestecul placut dintre teorie, exemple, formule, glume, fapte de viata aparent fara legatura. Glumele, afirmatiile, mimica raman semne pentru memorie. Toate reprezinta, se asociaza intr-un mod de gandire - cel al animatorului. \n Pentru ca trebuie sa va marturisesc, daca ati intrat in domeniu, vi se vor intampla doua lucruri. \n In primul rand, nu veti mai putea iesi. Chiar daca va schimbati meseria. Va ramane modul de gandire. In al doilea rand, veti incepe sa judecati lumea, reactiile, filmele cu alti ochi. \n Cu greu va veti mai lasa furat de scenariu, de povestea filmului. Veti judeca totul dupa compozitie in cadru, reactii, efecte, buget, definirea personajelor, moliciunea miscarii. \n Pe vremuri faceam exercitii de gandire: ieseam cate 3-4 colegi in Cismigiu. Stateam o banca si incercam sa ghicim cine este persoana care ne trece prin fata pe alee. \n

Vezi mai multe detalii pe libraria ishop.ro Vezi mai multe detalii despre Cartea umbrelor miscate. Animatie pentru filme si jocuri video
Cartea Cartea umbrelor miscate. Animatie pentru filme si jocuri video in librarie
Fotografiile cartilor prezentate in acest catalog online au caracter informativ si pot exista diferente intre aceastea si cartile respective. Informatiile despre cartea "Cartea umbrelor miscate. Animatie pentru filme si jocuri video - Calin Cazan" sunt informative, pot fi schimbate fara instiintare prealabila si nu constituie obligativitate contractuala.
CARTI PE ACEEASI TEMA
si subiect apropiat..
3 recomandari Cartea.ro
Teambuilding - Serban Derlogea Urmatoarea carte recomandata din categoria Resurse Umane / Cariera
Serban Derlogea
18,05 lei

Intoarce-te sa vezi
cartile din categoria
Resurse Umane / CarieraCarti recomandate din categoria Resurse Umane / Cariera