carte sau publicatie
pe cartea.ro
Ion Creanga
Povestiri. Amintiri
Autor: Ion CreangaAn aparitie: 2014 / Editura: Eduard
\nApoi de aici merse mai departe, pana ce ajunse ca sa mai vada aiurea si alta nazbatie la care nu se putu opri de ras. Un om legase o vaca cu funia de gat si suindu-se pe o sura, unde avea aruncat oleaca de fan, tragea din rasputeri de funie sa urce... detalii carte...
Prostia omeneasca - Carte uriasa - Adaptare dupa Ion...
Autor: Ion CreangaEditura: Sigma
Prostia omeneasca face parte din colectia “Carti Uriase”, care cuprinde si povestile: Capra cu trei iezi, Povestea norocului si Sarea in bucate. \n Aceasta carte de povesti, amuzanta si interesanta, poate fi portul spre lumea fantastica a... detalii carte...
Punguta cu doi bani
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 16 / An aparitie: 2003 / Editura: Garamond
Punguta cu doi bani
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 16 / An aparitie: 2000 / Editura: Roxel
Punguta cu doi bani
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 8 / An aparitie: 2004 / Editura: Corint Junior
Punguta cu doi bani - Sa citim cu litere de tipar
Autor: Ion CreangaAn aparitie: 2019 / Editura: Eduard
Punguta cu doi bani face parte din colectia Sa citim cu litere de tipar si este o adaptare dupa Ion Creanga. Textul este redactat cu litere mari de tipar si este insotit de frumoase ilustratii color. detalii carte...
Punguta cu doi bani. Carte de colorat cu povesti
Autor: Ion CreangaAn aparitie: 2018 / Editura: EUROBOOKIDS
Punguta cu doi bani. Carte de colorat cu povesti \n \n Textele sunt scrise integral cu litere mari de tipar, pentru a usura efortul scolarilor incepatori, dornici sa patrunda tainele lecturii. \n \n Adaptare dupa Ion Creanga \n Grafica: Mihaela Railean \n detalii carte...
Ursul Pacalit De Vulpe
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 16 / Editura: Aramis
Una dintre cele mai frumoase povesti din literatura romana ilustrata atractiv. detalii carte...
Ursul pacalit de vulpe
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 16 / An aparitie: 2007 / Editura: Aramis
Literatura romana a oferit prin cartile lui Ion Creanga unele dintre cele mai frumoase creatii pentru copii. Prin continutul sau evident moralizator, dar si prin farmecul si expresivitatea limbajului, povestea Ursului pacalit de vulpe si-a cucerit... detalii carte...
Ursul pacalit de vulpe
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 12 / An aparitie: 2005 / Editura: Iulian