carte sau publicatie
pe cartea.ro
Ion Creanga
Amintiri din copilarie
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 144 / An aparitie: 2002 / Editura: Corint
Si cum ajung in iarmaroc, incep a ma purta tantos printre oameni de colo pana colo, cu pupaza in mana, ca doar si eu eram oleaca de fecior de negustor. Un mosneag nebun, c-o vitica de funie, n-are ce lucra: - De vanzare ti-e gainusa ceea, mai baiete? -... detalii carte...
Amintiri din copilarie. Povesti. Povestiri
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 288 / An aparitie: 2007 / Editura: Agora
Din cumprins: - Amintiri din copilarie - Capra cu trei iezi - Danila Prepeleac - Punguta cu doi bani - Povestea lui Stan Patitu - Povestea lui Harap-Alb - Povestea unui om lenes - Mos Ion Roata si Voda Cuza - Ursul pacalit de vulpe - Fat-Frumos fiul... detalii carte...
Capra cu trei iezi - 12 planse A4
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 12 / An aparitie: 2009 / Editura: Aramis
Setul contine 12 planse format A4. detalii carte...
Amintiri din copilarie
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 268 / An aparitie: 2002 / Editura: Tedit
Opere
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 1396 / An aparitie: 2000 / Editura: Univers Enciclopedic
Volumul reuneste toata opera literara a lui Ion Creanga: Povesti. Amintiri din copilarie. Povestiri. Varia (povestiri didactice, versuri originale, poezii populare), articole si corespondenta. Fata de alte editii cuprinde si Oltenii in Iasi si cele... detalii carte...
Fata mosului si fata babei
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 32 / An aparitie: 2005 / Editura: Iulian
Invat sa citesc! La scaldat
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 16 / An aparitie: 2009 / Editura: Gama
Dati-le copiilor sansa sa descopere placerea lecturii! O noua nazdravanie a lui Nica a Petrei . detalii carte...
Danila Prepeleac
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 16 / Editura: Aramis
Una dintre cele mai frumoase povesti din literatura romana ilustrata atractiv. detalii carte...
Ursul Pacalit De Vulpe
Autor: Ion CreangaNr. pagini: 16 / Editura: Aramis
Una dintre cele mai frumoase povesti din literatura romana ilustrata atractiv. detalii carte...
Povesti,povestiri,amintiri
Autor: Ion CreangaAn aparitie: 2009 / Editura: Steaua Nordului
Povestitorul neintrecut Ion Creanga a lasat posteritatii o valoroasa opera care se constituie din povesti, povestiri si inegalabilul volum inchinat celei mai fericite varste, "Amintiri din copilarie". Ion Creanga este scriitorul care a prezentat... detalii carte...